5 KNÍH, KTORÉ NESMÚ CHÝBAŤ POD MEDIAMATICKÝM VIANOČNÝM STROMČEKOM
-
Tip od Antona Laučeka – IBA TAK o univerzite
Docent Lauček si vo svojej ďalšej knižke tento raz berie za inšpiráciu všetkým nám veľmi blízke univerzitné prostredie. Ako sám o svojej ďalšej knihe napísal: „Úsmevných situácií vynárajúcich sa z univerzitného života a zo všetkého okolo toho možno na tejto inštitúcii zažiť habadej. Smutno-smiešne príbehy, absurdnosti, šokujúce skutočnosti, učiteľské i študentské výčiny následne nútia zamyslieť sa, sarkasticky alebo ironicky komentovať, pichnúť do osieho hniezda najmä chlapov a mládencov prilepených na obrazovku alebo nejakú súčiastku, podkušiť ich a provokovať. Ale predovšetkým sa na to všetko spestrujúce a dodávajúce univerzitnému prostrediu nenapodobiteľný kolorit a šťavu treba pozrieť s úsmevom, zhovievavo a z nadhľadu…“
Zároveň autor dodáva, že útla, ale už na prvý pohľad sympatická knižočka môže byť milým darčekom nie len pre Vás, ale práve prostredníctvom nej môžete priblížiť aj svojim rodičom či blízkym každodenné starosti i radosti bežného vysokoškoláka ľudským a osobitým spôsobom. Zakúpiť si ju pritom môžete za symbolickú cenu priamo u docenta Laučeka.
-
Tip od Mariána Grupača – Iný
Najnovší román z pera Mariána Grupača s názvom Iný s na prvé počutie obyčajným príbehom dvoch mužov, v ktorom sa retrospektívne vracia do 70. a 90. rokoch minulého storočia má dynamický, živý a autentický príbeh. Hlavní hrdinovia Michal a Gregor sú „iní“, čo v prostredí plnom predsudkov spojí ich osudy až do dospelosti, keď úprimné priateľstvo dvoch mužov narazí na neočakávané skúšky. Ako sa uvádza v anotácii: „Príbeh dvoch mužov, ktorých životy spojila a tiež rozdelila jedna žena, prezrádza, že vždy nás môže ešte zachrániť láska. Takisto, ako nás môže poľahky zabiť.“
Kniha Iný by nemala chýbať v zbierke žiadneho milovníka slovenskej literatúry a ak ste ním sami, alebo máte takého vo svojom okolí, určite bude jedinečným darčekom, o to viac, že pochádza z pera vyučujúceho z našej katedry. Objednať si ju môžete napríklad v kníhkupectve Martinus.
-
Tip od Jarky Majerovej – Záhadné miesta od Jána Laciku a preklad Vedomostí Mateja Bela
Aj (a nielen) z hľadiska kultúrneho dedičstva nájdete na pultoch kníhkupectiev zaujímavé diela. Našu zástupkyňu vedúcej katedry oslovilo hneď niekoľko. „V poslednej dobe sa mi páčili knihy Záhadné miesta od Jána Laciku (vydavateľstvo Dajama). Ide o tajomné a zaujímavé miesta na Slovensku a o celkom dobré námety na potenciálne exkurzie so študentami. A ešte ma oslovili Belove Vedomosti v slovenskom preklade (Turčianska, Liptovská a ďalšie stolice).“
Séria Záhadné miesta má zatiaľ 2 diely, pričom prvý sa venuje západnému Slovensku, druhý strednému a severnému Slovensku mapujúc prírodné fenomény, záhadné javy, historické udalosti, výnimočné osobnosti, ale aj povesti, legendy a nevšedné príbehy z regiónov. Preklady Vedomostí od Mateja Bela boli vydané v rámci Zlatého fondu Kysuckého múzea, dnes je ich v sérií niekoľko, pričom každá pojednáva o jednej územnej stolici a má dve nosné časti – prepis originálneho latinského textu a jeho slovenský preklad. Sú určite jedinečným a hodnotným vianočným darčekom pre každého milovníka slovenskej histórie. Objednať Záhadné miesta môžete napríklad na stránke vydavateľstva Dajama, Belove vedomosti v eshope Kysuckého múzea.
-
Tip od Eriky Šustekovej – Myslenie rýchle a pomalé od Daniela Kahnemana
Kniha od Kahnemana nie je žiadnou novinkou, jej prvé vydanie vyšlo už v roku 2011, ale práve teraz, pred Vianocami 2. 12., vychádza v slovenskom preklade. Je ideálnym darčekom nie len pre milovníkov „motivačnej“ literatúry (aj keď to nie je úplne tradičná motivačná kniha), ale pre každého, kto sa aspoň trochu zaujíma o to, ako sa v živote správne rozhodovať, ako pristupovať k informáciám a k vlastnému vnímaniu reality. Okrem toho, tento rok vyšla aj audio kniha. Tá je síce v češtine, ale nahovoril ju český moderátor Borek Kapitančik a dobre sa počúva.
„Nie je to úplne oddychová literatúra na dlhé zimné večery, ale pre každého správneho mediamatika by mala byť „povinnou jazdou“ a verím, že tiež ideálnym darčekom pre každého nadšenca zaujímavej literatúry plnej zaujímavých myšlienok.“
Zakúpiť si ju môžete napríklad v internetovom kníhkupectve Vydavateľ.
-
Tip od Alenky Valjaškovej – Stvořitelé a spasitelé od Geraldine Brooks a Storočný starček od Jonasa Jonassona
Počuli ste už niekedy o Sarajevskej Hagade? Je to nesmierne vzácna iluminovaná kniha tradičného rozprávania o exode Židov z Egypta, ktorá je dnes k videniu ako súčasť stálej expozície Národného múzea Bosny a Hercegoviny. Tú si, samozrejme, na Vianoce nekúpite, ale práve jej nevšedným príbehom je inšpirovaný román od Geraldine Brooks Stvořitelé a spasitelé. Naprieč piatimi storočiami sledujete v príbehu putovanie iluminovaného židovského rukopisu, ktorý naša doktorandka opísala ako „drsné a nádherné čítanie„. Je pomerne ťažké ju zohnať, ale táto vzácna kniha o vzácnej knihe určite stojí za prípadné prehľadanie antikvariátov. Ďalší tip od Alenky Valjaškovej z úplne opačného konca knižného spektra, pre tých, ktorí majú radi humor, sú knižky od Jonasa Jonassona. Ak nie ste úplný knižný ignorant, tak o jeho storočnom starčekovi ste už minimálne počuli: „Je to parádna prehliadka dejín minulého storočia… Trošku ohnutých, ale predsa.“ Minulý rok však vyšlo aj voľné pokračovanie – Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí a na Martinuse si tak môžete objednať ako milý vianočný darček komplet oboch titulov.
-
Tip od Pavlíny Čiernej – 100 věcí, které by měl každý designér vědeť o lidech od Susan Weinschenk
Autorka tejto „staršej, ale stále veľmi dobrej a cennej knižky“ je uznávaná psychologička, ktorá sa zameriava na marketing a použiteľnosť dizajnu. Aj vďaka tomu dokáže na pomerne malom priestore kumulovať cenné a jedinečné poznatky z psychológie, marketingu a príbuzných odborov. Ako už názov napovedá, ponúka rady pre dizajnérov, marketérov a na praktických príkladoch ilustruje ako motivovať príjemcu, ako využívať farby na podporu marketingu, ako funguje selektívne vnímanie, mentálne modely a mnoho iného. Okrem toho má naozaj peknú obálku a kúpiť ju pod stromček nadšencovi grafiky, dizajnu či vizuálneho marketingu môžete na Martinuse. A aby sme neostali len pri knihách, zaujímavým darčekom môže byť aj predplatné časopisu, Pavlína Čierna v tomto smere odporúča napríklad časopis VLNA o alternatívnom umení a kultúre.
Veríme, že sme Vás aspoň trochu inšpirovali a už o týždeň predstavíme tipy na technologické „vychytávky“ ideálne ako vianočný darček. 🙂