Členovia katedry

Sme tu pre Vás

Zoznam členov našej katedry

Pedagogický zbor

Kontakt:
kancelária: AD306
tel.: +421 41 513 6103
email: eva.augustinova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  univerzitný docent, výskumný pracovník, prodekanka pre vzdelávanie a marketing

Popis VaV a pedagogické zameranie: 
Tvorivá činnosť je zameraná na výskum dejín knižnej kultúry, najmä na výskum dejín kníhtlačiarskej, kníhkupeckej, vydavateľskej činnosti a dejín knižníc. V rámci projektových aktivít sa venuje výskumu dejín knižnej kultúry, a to najmä v oblasti vedeckého skríningu historických knižničných fondov riešiaceho otázky ich pôvodného a súčasného výskytu, foriem a spôsobov uloženia, historického vývoja, typológie a fyzického stavu, výskumu dejín kníhtlačiarskej, vydavateľsko-nakladateľskej a kníhkupeckej činnosti, výskumu patriotík a biografickému výskumu osobností Slovenska, stykom slovenských vzdelancov so zahraničnými vzdelancami a výskumu ich korešpondencie. Takisto v pedagogickej činnosti sa primárne venuje dejinám knižnej kultúry, biografistike, ale i pamäťovým inštitúciám a písomnému kultúrnemu dedičstvu.

VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Pracovná pozícia: docent

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Tvorivá a vedecko-výskumná činnosť je zameraná na poznanie, ochranu a prezentáciu hmotného kultúrneho dedičstva s akcentom na pamiatkový fond. V rámci svojich výskumných aktivít sa venuje predovšetkým zaniknutej a existujúcej historickej architektúre, tradičnému ľudovému staviteľstvu a drevenejsakrálnej architektúre. Osobitná pozornosť je zameraná na drevené artikulárne kostoly, ich historický vývoj, architektonické a dispozičné riešenie a umeleckú výzdobu. V rámci pedagogickej činnosti sú to najmä vzdelávacie aktivity v oblasti dejín umenia, kultúry a spoločnosti a v oblasti ochrany a prezentácie hmotného kultúrneho dedičstva a prioritne pamiatkového fondu Slovenska. 

VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AD311
tel.: +421 41 513 6363
email: matus.formanek@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  odborný asistent, prodekan pre kvalitu a rozvoj

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Po odbornej stránke sa venuje primárne výskumu digitálnych repozitárov a iných virtuálnych priestorov v kontexte ich optimalizácie, bezpečnosti a spôsobov aplikácie do konkrétnych procesov v rámci vysokoškolského prostredia. V pozícii riešiteľa sa aktuálne spolupodieľa na riešení projektu PEDAX (Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti). V minulosti bol zapojený do riešenia projektov:

  • ADAMIS – Adaptácia študijného programu Mediamatika a kultúrne dedičstvo na potreby vedomostnej spoločnosti, 
  • VEGA: Výskum katalógov historických knižníc ako fenoménu kultúrneho dedičstva Slovenska a Slovákov,
  • APVV: INDED – Intelektuálne dedičstvo a vedecká komunikácia 1500-1800 so slovenskými vzťahmi ako súčasť európskej histórie a identity. 
  • Ako zodpovedný vedúci získal v roku 2019 interný grantový projekt UNIZA, v rámci ktorého sa venoval kvalitatívnym aspektom, ako aj možnostiam uplatnenia prostriedkov virtuálnej reality pri percepcii informácií podaných touto modernou technológiou. 

V roku 2021 publikoval karentovaný impaktovaný článok zameraný na SEO digitálnych repozitárov DSpace. Ako hlavný autor, resp. spoluautor sa podieľal na príprave i ďalších viacerých vedeckých prác indexovaných v databázach Scopus a WoS. Od 2/2020 pôsobí ako recenzent viacerých Scopus/WoS open-access periodík.

 VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC314
tel.: +421 41 513 6340
email: marian.grupac@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  docent, vedúci katedry

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Profesionálne sa venuje oblasti médií, mediálnej produkcie, úlohe používania jazyka v médiách, otázkam etiky v mediálnom prostredí a literatúre.

 VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC318
tel.: +421 41 513 6300
email: jarmila.majerova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  odborný asistent

Popis VaV a pedagogické zameranie:
Profesionálne sa venuje oblasti pamäťových inštitúcií a v ich rámci dokumentácii kultúrneho dedičstva, oblasti organizácie poznania, bibliografie a katalogizácie primárne knižničných zdrojov. Správca katedrovej knižnice. 

 VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC316
tel.: +421 41 513 6396
email: maria.batorova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  garant

Popis VaV a pedagogické zameranie:
Je výraznou osobnosťou slovenskej literárnej vedy. Svojím výskumom a pedagogickou činnosťou doma aj v zahraničí ovplyvnila recepciu vývinu slovenskej literárnej histórie, vo viacerých aspektoch odhalila nové dimenzie skúmaných tém, novou metódou priniesla do výskumu slovenskej literárnej vedy mnohé nové aspekty a publikáciami v cudzích jazykoch v Peter Lang – nemeckom vydavateľstve, ktoré s distribúciou do celého sveta, vytvára most pre lepšie poznanie, a tým aj začlenenie slovenskej literárnej problematiky do kontextu európskych literatúr. Prof. Bátorová je prvou ženou na Slovensku, ktorá vo svojom odbore dosiahla najvyššiu vedeckú a súčasne vedeckopedagogickú hodnosť. Je aj zakladateľskou osobnosťou, pretože výrazne etabluje interdisciplinaritu a komparatistické aspekty vo výskume, aj v pedagogickom procese s dôrazom na diferencované myslenie. (viď založenie výskumného pracoviska porovnávacej literárnej vedy Kabinet Dionýza Ďurišina, odboru Komparatistika v Ústave filologických štúdií Ped.F UK, iniciovala založenie edície vo VEDA SAV Series of the Slovak Akademy of Sciences, 2001). Svojou spisovateľskou činnosťou sa stáva viacdimenzionálnou osobnosťou, mimoriadne oceňovanou aj v tejto oblasti. Jej diela boli preložené do 17 jazykov (angličtiny, nemčiny, ruštiny, arabačiny, hindu, poľštiny, srbčiny, japončiny a iných jazykov). Svojou vedeckou a spisovateľskou činnosťou šírila a šíri v zahraničí dobre meno slovenskej vedy a literatúry.

 VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC315
tel.: +421 41 513 6353
email: veronika.mazgutova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  výskumný pracovník

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Vo výskumnej činnosti sa primárne venuje digitalizácii písomného kultúrneho dedičstva a výskumu dejín knižnej kultúry. V pozícii riešiteľa sa aktuálne spolupodieľa na riešení projektov:

  • EŠF: PEDAX (Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti). 
  • APVV: CHRONUM – Chronológia dejín knižníc na Slovensku od počiatkov do roku 2020
  • EŠF: ICOTS
  • VEGA: Grafická výzdoba a typografia starých tlačí vydaných na Slovensku v kontexte vyvíjajúcej sa tlačiarenskej techniky

V minulosti bol zapojená do riešenia projektov:

  • EŠF: ADAMIS – Adaptácia študijného programu Mediamatika a kultúrne dedičstvo na potreby vedomostnej spoločnosti, 
  • EŠF: CEPS – Pamäť Slovenska – Národné centrum excelentnosti výskumu, ochrany a sprístupňovania kultúrneho a vedeckého dedičstva
  • VEGA: Výskum katalógov historických knižníc ako fenoménu kultúrneho dedičstva Slovenska a Slovákov,
  • APVV: INDED – Intelektuálne dedičstvo a vedecká komunikácia 1500-1800 so slovenskými vzťahmi ako súčasť európskej histórie a identity. 

 VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Pracovná pozícia:  univerzitná docentka, dekanka fakulty

Popis VaV a pedagogické zameranie: Vysokoškolské štúdium žurnalistiky v kombinácii so slovenským jazykom a literatúrou absolvovala v rokoch 1995 – 2000 na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Svoje vzdelanie neskôr doplnila o rigoróznu skúšku (2001, odbor žurnalistika) a dizertačnú skúšku v oblasti masmediálnych štúdií, v študijnom programe marketingová komunikácia a reklama (2011) na UKF v Nitre. Počas štúdia a po jeho ukončení pracovala ako novinárka, po materskej dovolenke pôsobila krátko ako učiteľka slovenského jazyka a literatúry na Gymnáziu J. M. Hurbana v Čadci, od roku 2006 pracuje na Katedre mediamatiky a kultúrneho dedičstva FHV UNIZA.

Vo vedeckovýskumnej činnosti sa zameriava na prepojenia žurnalistiky s vybranými oblasťami marketingovej komunikácie (najmä public relations a reklamy). Publikuje vo vedeckých a odborných časopisoch a zborníkoch, je členkou redakčných rád viacerých časopisov, bola a je členkou organizačných tímov rôznych konferencií, ako aj členkou riešiteľského kolektívu viacerých vedeckovýskumných projektov financovaných z rôznych grantových schém.  V roku 2009 ako členka pracovnej skupiny Ministerstva kultúry SR participovala na príprave Koncepcie Mediálnej výchovy v kontexte celoživotného vzdelávania. Oblasť pedagogického záujmu v roku 2010 na isté obdobie rozšírila aj o výučbu seniorov na Univerzite tretieho veku UCV UNIZA, keď spoluvytvárala a spolugarantovala samostatný študijný program Človek a médiá, s kolegyňou vytvorila platformu doteraz jediného seniorského časopisu vydávaného na pôde U3V s názvom SCHODY.  V období rokov 2014 – 2016 pôsobila ako PR manažérka Výskumného centra UNIZA. Je autorkou niekoľkých knižných publikácií, ako aj ďalších odborných a vedeckých prác.

V oblasti pedagogickej práce sa orientuje na skĺbenie teórie so žurnalistickou a marketingovou praxou  (aj s prepojením na oblasť kultúrneho dedičstva), ako aj na mediálnu a filmovú výchovu. Zabezpečuje vyučovanie predmetov zameraných na mediálnu a marketingovú komunikáciu a študentov vedie a povzbudzuje ku kreatívnej tvorbe. Pre potreby prezentácie študentských prác vytvorila platformu v podobe študentského časopisu KONTAKT. V rámci vybraných predmetov zorganizovala pre študentov mnoho exkurzií v rôznych mediálnych organizáciách, besied s odborníkmi z praxe, študentov povzbudzovala a viedla k organizácii rôznych eventov (MEDart) a workshopov.

Od roku 2011 zabezpečuje vyučovanie mediálne a marketingovo orientovaných predmetov aj na KMIKT FEIT UNIZA. V rokoch 2011 – 2019 ako výkonná redaktorka viedla univerzitný časopis Spravodajca UNIZA. Je členkou Slovenského syndikátu novinárov. Bola členkou akademického senátu AS UNIZA a AS FHV UNIZA. Isté obdobie vykonávala funkciu predsedníčky AS FHV UNIZA. Od roku 2019 je dekankou FHV UNIZA.

VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC312
tel.: +421 41 513 6397
email: henrieta.sutekova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  odborný asistent

Popis VaV a pedagogické zameranie:
Vo svojej vedecko výskumnej činnosti sa orientujem na oblasť riadenia ľudských zdrojov so špecifickým akcentom na problematiku motivácie zamestnancov a na premeny trhu práce v 21 storočí. Zaujímam sa aj o marketing, najmä o nákupné správanie spotrebiteľov. Okrem spomínaných tém sa ďalej v pedagogickej činnosti venujem aj manažmentu financovania subjektov tretieho sektora a čoraz viac rozšírenejšiemu CSR v podnikateľskej praxi. Taktiež zabezpečujem aj predmet Vybrané kapitoly z ekonómie, Manažment 1 a Mediamatika 3.

VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC315
tel.: +421 41 513 6353
email: vladimir.filip@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  odborný asistent

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Mgr. Vladimír Filip. PhD, absolvent doktorandského študijného programu  Mediamatika a kultúrne dedičstvo na KMKD FHV UNIZA. Profesionálne sa  prioritne orientuje na životnosť digitálne zrodených dokumentov, z pohľadu životnosti ich nosičov s presahom na následnú migráciu a záchranu digitálneho obsahu. Taktiež sa venuje oblasti manažmentu znalostí. Sekundárne sa venuje implementácií informačno-komunikačných technológií do procesu vzdelávania (formálneho i neformálneho) , prezentácie kultúrneho dedičstva a čiastočne verejnej správy. Terciárne sa venuje problematike tvorbu webových aplikácií s následným presahom na online marketing a SEO optimalizáciu.

VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC319
tel.: +421 41 513 6356
email: adam.hnat@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  odborný asistent

Popis VaV a pedagogické zameranie:
Ing. Adam Hnat, PhD. sa vo svojej vedeckej činnosti zameriava na spôsoby prepojenia digitálnych  technológií a kultúrnych inštitúcií. Bližšie skúma vybrané nové média z cieľom porozumieť  možnostiam ich využitia v prostredí múzeí, galérií, knižníc a archívov. Vykonávaní pedagogická činnosť je orientovaná na vedomosti z oblasti 2D a 3D grafiky, audiovizuálnej tvorby, nových médií, kvantitatívneho výskumu a zručnosti s jednotlivými grafickými softwarmi.

VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC311
tel.: +421 41 513 6343
email: ivan.mrva@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  docent

Popis VaV a pedagogické zameranie: Slovenský historik. Realizácia prednášok a vedenie seminárov týkajúcich sa oblasti dejín, histórie a kultúrneho dedičstva. Vo svojich dielach pojednáva o histórií miest a obcí na území Slovenska, s presahom na autonómiu územia.

VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC316
tel.: +421 41 513 6396
email: matilda.drozdova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia: docent

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Vysokoškolské štúdium získala v odbore technická prevádzka telekomunikácií na Elektrotechnickej fakulte Vysokej školy dopravnej v Žiline. Po ukončení štúdia sa venovala oblasti teórie lineárnych obvodov na Fakulte strojníckej a elektrotechnickej absolvovanej vysokej školy. V tejto oblasti získala vedeckú hodnosť CSc. V rokoch 1990-2020 pracovala v oblasti informačno-komunikačných služieb a architektúr informačných systémov na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Výskumná práca v tomto období bola zameraná najskôr na implementáciu informačno-komunikačných služieb do reálneho života. V habilitačnej práci vytvorila metodiku implementácie nových IKT služieb s aplikovaním na e-learning, ktorá bola využitá pri riešení systému e-vzdelávanie na Žilinskej univerzite v Žiline. Ďalšie výskumné aktivity orientovala na oblasť modelovania pri vývoji služieb informačných systémov. Uplatnenie modelom riadenej architektúry bola jej téma jej inauguračnej prednášky a v tejto oblasti pracuje dodnes. V súčasnosti rieši vývoj služieb cloud computingu vo federovanom modeli nasadenia. Bola spoluriešiteľkou výskumných úloh štátnych programov rozvoja výskumu a vývoja, rámcových programov EU, európskych štrukturálnych fondov a vzdelávacích programov Tempus a Leonardo da Vinci. Publikovala viac než 100 článkov v odborných a vedeckých časopisoch a na vedeckých konferenciách doma i v zahraničí. Pre vzdelávacie potreby publikovala vysokoškolské učebnice a skriptá.

 VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Kontakt:
kancelária: AC309
tel.: +421 41 513 6355
email: matej.somr@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  odborný asistent

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Vo vedecko výskumnej činnosti sa zameriavam na kreatívny priemysel, kde prepájam dlhoročné skúsenosti z mediálnej sféry. Okrem iného aktívne participujem na propagácii Katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva a Fakulty humanitných vied. V rámci pedagogickej praxe implementujem svoje dlhoročné skúsenosti v médiáchTaktiež sa spolupodieľam na prevádzkovaní nahrávacieho štúdia FHV, kde mám ambíciu vybudovať katedrové študentské rádio.

Interní doktorandi

Kontakt:
kancelária: AC319
tel.: +421 41 513 6346
email: dominika.chladekova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  interná doktorandka

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Vo vedecko výskumnej činnosti sa zameriavam na Korytnicke kúpele a korytnickú železničku ako súčasť kultúrnych dejín Slovenska. Túto problematiku sa snažím implementovať do nových médií v podobe zaznamenávania pamätí informátorov, ktorí kedysi pracovali vKorytnici, alebo pomocou záznamového, či fotografického obsahu získaného od oslovených informátorov. Okrem iného sa zapájam do procesu výučby a to na predmetoch, akými sú: Ročníkový projekt 1, Seminár k záverečnej práci 2. 

Kontakt:
kancelária: AC319
tel.: +421 41 513 6346
email: martin.bereta@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  interný doktorand

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Výskum v oblasti tradičnej kožiarskej výroby so zameraním na remenárstvo a brašnárstvo. Digitalizácia kultúrneho dedičstva, v podobe zakresľovania výzdoby artefaktov pastierskej kultúry pomocou vektorovej grafiky a produktovej fotografie. Zaznamenávanie pamätí a vedomostí majstrov kožiarskeho remesla.

Kontakt:
kancelária: AC317
tel.: +421 41 513 6336
email: daniel.stehlik@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  interný doktorand

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Najskôr treba poznať minulosť, až potom sa vyjadrovať k súčasnosti či budúcnosti. Vo vedecko výskumnej časti sa preto zameriavam na Premeny kultúrnej krajiny a prírodného prostredia v Turčianskej kotline v posledných dvoch storočiach. V tomto smere je cieľom výskumu nie len poznanie minulosti Turca a jeho najvýznamnejších udalostí, ale predovšetkým prostredníctvom primárnych zdrojov historickej geografie zachytiť stav krajiny v predindustriálnom období, a potom v jednotlivých etapách sledovať nastávajúce zmeny spôsobené rozvojom priemyslu, dopravy a urbanizácie. Okrem iného výskum sleduje zmeny v rámci tejto oblasti aj prostredníctvom demografie, topografie či rôznych máp a mapovaní. V živote mimo katedry pôsobím ako profesionálny fotograf pôsobiaci nie len vo vlastnej foto značke, ale aj vo viacerých žilinských športových kluboch. Rovnako spolupracujem ako s regionálnymi, tak aj celoštátnymi médiami na pozícii fotoreportéra. V tomto smere som dosiahol viacero dohľadateľných úspechov, vrátane medzinárodných. Na katedre aktuálne spolupracujem na predmetoch ako kritické myslenie či úvod do dejín 1.

Kontakt:
kancelária: AC317
tel.: +421 41 513 6336
email: dominik.macek@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  interný doktorand

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Externí spolupracovníci

Kontakt:
email: ondrej.hires@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  externý spolupracovník

Pracovná pozícia:  externá spolupracovníčka

Kontakt:
kancelária: BF 413 (PEDAS)
tel: +421 41 513 3124
email: radovan.madlenak@uniza.sk

Pracovná pozícia:  externý spolupracovník

Kontakt:
kancelária: VC3.19 (Výskumné centrum UNIZA)
tel: +421 41 513 7624
email: veronika.meskova@uniza.sk

Pracovná pozícia:  externá spolupracovníčka

Kontakt: kancelária: BD305 (FEIT) tel:  email: martin.vaculik@uniza.sk

Pracovná pozícia:  externá spolupracovníčka

Kontakt:
kancelária: BD305 email: martin.vaculik@uniza.sk

Pracovná pozícia:  externý spolupracovník

Kontakt:
kancelária: EDIS36 email: stanislav.muntag@uniza.sk

Pracovná pozícia:  externý spolupracovník

Kontakt:
email: 

Pracovná pozícia:  externá spolupracovníčka

Centrum excelentnosti Pamäť Slovenska

Pracovná pozícia: Centrum excelentnosti Pamäť Slovenska

Kontakt:
kancelária: AC315
tel.: +421 41 513 6353
email: veronika.mazgutova@fhv.uniza.sk

Pracovná pozícia:  výskumný pracovník

Popis VaV a pedagogické zameranie:

Vo výskumnej činnosti sa primárne venuje digitalizácii písomného kultúrneho dedičstva a výskumu dejín knižnej kultúry. V pozícii riešiteľa sa aktuálne spolupodieľa na riešení projektov:

  • EŠF: PEDAX (Pedagogická prax ako determinujúci faktor adaptácie moderného učiteľa v kontexte vedomostnej spoločnosti). 
  • APVV: CHRONUM – Chronológia dejín knižníc na Slovensku od počiatkov do roku 2020
  • EŠF: ICOTS
  • VEGA: Grafická výzdoba a typografia starých tlačí vydaných na Slovensku v kontexte vyvíjajúcej sa tlačiarenskej techniky

V minulosti bol zapojená do riešenia projektov:

  • EŠF: ADAMIS – Adaptácia študijného programu Mediamatika a kultúrne dedičstvo na potreby vedomostnej spoločnosti, 
  • EŠF: CEPS – Pamäť Slovenska – Národné centrum excelentnosti výskumu, ochrany a sprístupňovania kultúrneho a vedeckého dedičstva
  • VEGA: Výskum katalógov historických knižníc ako fenoménu kultúrneho dedičstva Slovenska a Slovákov,
  • APVV: INDED – Intelektuálne dedičstvo a vedecká komunikácia 1500-1800 so slovenskými vzťahmi ako súčasť európskej histórie a identity. 

 VUPCH – Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika