Aktuality

ETNOFILM – počas štyroch dní si budete môcť pozrieť celkovo 29 filmov z 22 krajín

Fakulta zohráva kľúčovú úlohu pri prepojení akademického prostredia s kultúrnym sektorom – počas štyroch dní si budete môcť pozrieť celkovo 29 filmov z 22 krajín

Už 23. ročník podujatia ENTOFILM, počas ktorého sa pravidelne premieta široká ponuka filmov z rôznych oblastí spoločnosti – kultúra, sociológia, ale aj prejavy tradičnej ľudovej kultúry a mapovanie života súčasného človeka v zložitej a rýchlo sa meniacej dobe – sa uskutoční 12. až 15. novembra tohto roku. A súčasťou tohto podujatia je už tradične aj Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva FHV UNIZA. My sme pre vás pripravili rozhovor s riaditeľkou Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci PhDr. Silviou Kajánkovou, ktorá nám aj vám priblížila festival ešte pred jeho začiatkom. V rozhovore sme sa pýtali nielen na ideu podujatia, ale položili sme aj ďalšie otázky, ktoré sú spojené s tohtoročným programom a novinkami, a ktoré si možno budú klásť aj návštevníci festivalu.


 Čo je hlavnou podstatou ETNOFILMU? Kde vidíte jeho najväčší význam?

Hlavnou podstatou festivalu ETNOFILM je oslava kultúrnej rozmanitosti a zachovanie tradičných spôsobov života prostredníctvom dokumentárneho filmu. Festival sa zameriava na autentické zobrazenie rôznych kultúr, tradícií a spoločenských otázok, pričom poskytuje priestor na diskusiu o hodnotách, problémoch a skúsenostiach, ktoré ovplyvňujú komunity po celom svete. Najväčší význam festivalu spočíva v jeho schopnosti spojiť kultúrne a spoločenské aspekty prostredníctvom dokumentárneho umenia. Pomáha uchovávať a propagovať tradičné kultúry a zvyky, čím prispieva k ich prežitiu v súčasnej spoločnosti. Zvyšuje povedomie o rôznych kultúrach a tradíciách, čo pomáha eliminovať stereotypy a predsudky. Zobrazením autentických príbehov festival podporuje porozumenie a toleranciu medzi rôznymi komunitami. Cez zaujímavé témy filmov povzbudzuje divákov k zamysleniu nad aktuálnymi spoločenskými otázkami a poskytuje vzdelávaciu platformu. Okrem toho inšpiruje nielen filmárov, ale aj divákov k hlbšiemu skúmaniu kultúrnych tém. Celkovo zohráva dôležitú úlohu v podpore kultúrneho dialógu, rozmanitosti a vzájomného porozumenia v spoločnosti.

V čom spočíva jeho najväčší význam?

Festival má schopnosť vytvárať mosty medzi rôznymi kultúrami a národmi. Je nástrojom na vzdelávanie a zvyšovanie povedomia o kultúrnej rozmanitosti, čím podporuje toleranciu, empatiu a rešpekt voči odlišnostiam. Pomáha divákom rozšíriť si obzory tým, že im poskytuje pohľad na životné podmienky a tradície ľudí, s ktorými by sa inak nestretli. Okrem toho zohráva dôležitú úlohu pri uchovávaní kultúrneho dedičstva. Zachytáva tradície, zvyky a rituály, ktoré by sa mohli stratiť vplyvom globalizácie a modernizácie. Tak prispieva k ochrane a zachovaniu kultúrnych identít pre budúce generácie.

Čo je hlavným “maskotom” ETNOFILMU? Aká je za ním symbolika?

Symbolom festivalu ETNOFILM je Turoň – fašiangová masku s magicko-ceremoniálnou funkciou. Názov je odvodený od vyhynutého zvieraťa tura, známeho v tradičnej kultúre ako symbol sily a plodnosti. V prípade festivalu TUROŇ stelesňuje prepojenie medzi starými tradíciami a moderným chápaním kultúry. Pripomína, aké dôležité je uchovávať zvyky,  a zároveň ukazuje, že témy spojené s tradíciami sú univerzálne a nadčasové.

Čo znamená ETNOFILM pre vás osobne? Čo máte na ňom najradšej? 

Mne osobne poskytuje jedinečnú príležitosť spoznať rôzne kultúry, tradície a spôsoby života z rôznych kútov sveta. Fascinuje ma rozmanitosť filmov, ktoré sú na festivale premietané – od dokumentov zachytávajúcich každodenný život rôznych etnických skupín až po hlboké analýzy sociálnych a kultúrnych otázok.

Akú úlohu pri realizácii ETNOFILMU zohráva naša fakulta?

Katedra mediamatiky a kultúrneho dedičstva FHV UNIZA, je jedným z hlavných partnerov festivalu ETNOFILM. To znamená, že súťažné filmy vybrané výberovou komisiu festivalu sa premietajú priamo na fakulte, čo študentom poskytuje jedinečnú príležitosť zažiť festival v ich vlastnom prostredí a aktívne sa zapojiť do kultúrneho diania. Festival sa tak stáva nielen oslavou kultúrneho dedičstva, ale aj vzdelávacou platformou, ktorá obohacuje študentský život a rozširuje ich obzory. Fakulta tak zohráva kľúčovú úlohu pri prepojení akademického prostredia s kultúrnym sektorom, čím podporuje kreativitu a angažovanosť študentov v oblasti kultúry a umenia.

Sú nejaké novinky alebo zmeny oproti minulým ročníkom?

Asi tou najväčšou novinkou festivalu ETNOFILM je jeho rozšírenie do viacerých miest na Slovensku. Okrem Žilinskej univerzity budú projekcie prebiehať aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a vo V-klube v Bratislave. Vybrané súťažné filmy budú prezentované aj v ďalších mestách žilinského kraja, čo prinesie festival bližšie k širšiemu publiku a umožní viac ľuďom zapojiť sa do kultúrneho diania. Novinkou tohto ročníka je aj nová aplikácia ETNOFILM, ktorá ponúkne účastníkom a záujemcom o festival jednoduchý prístup k informáciám o programe, filmoch a podujatiach, ale i možnosť  sledovať aktuálne projekcie, čo zvýši dostupnosť festivalu pre tých, ktorí sa nemôžu zúčastniť osobne. Tieto novinky prispievajú k modernejšiemu a interaktívnejšiemu zážitku z festivalu.

Aké filmy alebo prezentácie môžeme tento rok očakávať? 

Festival ponúka pestrú škálu dokumentárnych filmov, ktoré zachytávajú rozličné príbehy, kultúry a spoločenské otázky. Filmy sú tematicky rozdelené do oblastí ako tradície, identita, migrácia a moderné výzvy, ktorým dnešná spoločnosť čelí. Spojuje ich snaha o autentické zobrazenie ľudských osudov, skúmanie kultúrnych koreňov a reflektovanie aktuálnych problémov, ktoré ovplyvňujú ľudí na celom svete. Počas štyroch dní si budete môcť pozrieť celkovo 29 filmov z 22 krajín, a to buď osobne, alebo online.

Čím sa ENTOFILM odlišuje od iných podobných festivalov alebo podujatí v rámci Slovenska?

Festival zameraný na etnografický a dokumentárny film má vo filmovom svete osobitné miesto, pretože sa venuje dokumentovaniu reálnych životov, tradícií a sociálnych výziev. Týmto spôsobom pomáha uchovávať kultúrne dedičstvo, rozširuje poznanie a podporuje porozumenie naprieč rôznymi komunitami a generáciami. Takéto podujatie navyše poskytuje priestor témam, ktorým sa často v komerčnej kinematografii nedostáva patričnú pozornosť, no sú pre spoločnosť veľmi hodnotné. Festival tak umožňuje divákovi  nielen spoznávať autentické príbehy ľudí, ich kultúry a životné skúsenosti, ale prostredníctvom realistického zobrazenia mu i pomáha pochopiť a precítiť rozdiely, či podobnosti, ktoré spájajú jednotlivcov a komunity. Tento žáner je  aspoň podľa mňa zásadný pre rozvoj kultúrneho povedomia, pretože prináša do popredia nielen rozmanitosť, ale aj otázky ľudstva, ako sú identita, príslušnosť a hľadanie miesta vo svete

Čo sa týka umeleckého prínosu, tak ETNOFILM ako festival etnografických a dokumentárnych filmov prináša REALITU a ukazuje, že umenie nemusí byť iba fikciou – môže byť aj spôsobom, ako lepšie pochopiť veľakrát komplikované medziľudské vzťahy. V tomto ohľade zdôrazňuje, že film môže slúžiť nielen na zábavu, ale aj na vzdelávanie a budovanie mostov medzi kultúrami.

Rozhovor pripravili Vladimíra Hýllová a Jakub Pitoňák

 

Podobné články

Najčítanejšie